Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Polecamy

21 kwietnia 2021

Z mPotęgą masz więcej możliwości

0 168

Nauczanie matematyki to duże wyzwanie. Zwłaszcza teraz, gdy nauczyciele są oddaleni od swoich uczniów. Ale i ten czas można dobrze wykorzystać i znaleźć nowy, kreatywny sposób na zafascynowanie uczniów „królową nauk”. Już po raz ósmy Fundacja mBanku postanowiła docenić nauczycieli-pasjonatów i ma dla nich granty w wysokości nawet 8 tys. zł na realizację najciekawszych projektów. Wniosek można złożyć całkiem online, a dofinansowanie mogą uzyskać także pomysły uwzględniające nauczanie zdalne.

„Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat” – Galileusz

Rację miał ten wielki włoski astronom, fizyk i matematyk. Matematykę można dostrzec właściwie w każdej dziedzinie naszego życia. Jest wszechobecna, a wraz z postępem technologicznym jej przydatność staje się wręcz namacalna. Być może w życiu uczniów nigdy wcześniej nie było jej aż tak wiele, aż tak blisko. I być może nigdy wcześniej nie potrzebowali jej tak bardzo jak dziś, żeby móc zapewnić sobie i nam dobrą przyszłość.

Dlatego warto potraktować ten wyjątkowy czas jako szansę na to, żeby jeszcze bardziej rozwinąć uczniowskie umysły i otworzyć je na myślenie matematyczne i przede wszystkim – pokazać praktyczny wymiar tej dziedziny.

POLECAMY

Webinaria, animacje poklatkowe, gry i quizy, blogi, cykle filmowe, escape room, odwrócona lekcja a nawet… scenariusz skoku na kasyno jak w hollywoodzkim filmie – wszystkie nieszablonowe inicjatywy pokazujące, że matematyka jest dosłownie wszędzie wokół nas, mają szansę wciągnąć uczniów w pasjonujący świat zagadnień matematycznych.
 


Jak sfinansować swój pomysł?

Czasem mimo zapału, umiejętności i czasu, jaki są skłonni poświęcić pedagodzy, przeszkodą dla realizacji pomysłu okazują się fundusze, jakie ma do dyspozycji szkoła. Na szczęście jest wiele zewnętrznych organizacji, które mogą pomóc przy ich realizacji i do których nauczyciele mogą wnioskować o granty. Doskonałym przykładem jest Fundacja mBanku i prowadzony przez nią co roku program grantowy mPotęga.

Ósma edycja programu mPotęga

Głównym celem programu mPotęga prowadzonego przez Fundację mBanku jest zachęcenie nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do kreatywności i poszukiwania atrakcyjnych sposobów na nauczanie matematyki.
Do tej pory odbyło się siedem edycji programu grantowego. Co roku Fundacja przeznacza około milion złotych na wsparcie nowoczesnej, nieszablonowej edukacji matematycznej. To przekłada się na tysiące godzin nauki i tysiące młodych ludzi, które mają szansę odczarować w swoich głowach stereotyp królowej nauk.

Najbardziej aktywni i kreatywni entuzjaści matematyki mogą liczyć na granty w wysokości od 2 do 8 tys. zł. Kryteria są bardzo jasne: pomysły powinny być świeże i nieszablonowe, a ich adresatami mają być uczniowie klas 4– 8 szkoły podstawowej. W programie mogą wziąć udział zarówno szkoły, jak i organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, biblioteki publiczne oraz grupy nieformalne. Więcej szczegółów znajdziemy na stronie projektu.

Dodatkowo każdy, kto złoży wniosek, otrzyma bezpłatnie publikację ze scenariuszami lekcji matematyki, które z pewnością będą inspiracją do projektowania kolejnych ciekawych zajęć.
 


Dla kogo grant?

W ramach projektów skierowanych do uczniów klas 4-6  jest możliwość uzyskania dofinansowania od 2 do 5 tys. zł. Fundacja mBanku czeka na propozycje innowacyjnych warsztatów, aktywności związanych z matematyką (np. gier), konkursów matematycznych, blogów, filmików edukacyjnych, wirtualnych wycieczek i spotkań tematycznych. Granice stanowi wyłącznie wyobraźnia uczestnika. Warunkiem jest, żeby były to pomysły nowatorskie, pokazujące zastosowanie matematyki w życiu codziennym. Fundacja szczególnie zainteresowana jest propozycjami aktywizującymi rodziców.

Prowadząc projekt dla uczniów klas 7-8, otrzymać można nawet 8 tys. zł. dofinansowania. Do działań należy jednak włączyć młodzież. W skład zespołu projektowego musi wchodzić lider (np. nauczyciel) i przynajmniej 3 uczniów.

Wniosek można wypełnić online: https://mpotega.pl/wniosek/. Projekt może uwzględniać nauczanie zdalne.
 


Czas ucieka! Złóż wniosek już dziś!

Wnioski o dofinansowanie można składać do 10 maja 2021 r. Złożenie takiej aplikacji za pomocą formularza online jest bardzo proste i składa się z trzech etapów: podania danych osobowych wnioskodawcy, opisania projektu i określenia budżetu. Co więcej, można pobrać jego wersję poglądową i wypełnić ją wcześniej na brudno. A więc nauczycielu, rodzicu, entuzjasto matematyki, skorzystaj z szansy, jaką daje Ci program mPotęga. Kto wie, być może ta odrobina wysiłku zaowocuje podwójnym sukcesem: otrzymasz dotację i zaszczepisz w młodych ludziach miłość do „królowej nauk”.

Przypisy