Autor: Iwona Wendt

Nauczycielka matematyki z wieloletnim doświadczeniem pracy w szkole ponadpodstawowej. Pracuje w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim, pełni tu również funkcję wicedyrektora. Ma za sobą doświadczenie współpracy z OKE w Poznaniu w charakterze egzaminatora i weryfikatora. Dla klas matematycznych stworzyła program zajęć „Wstęp do algebry i analizy matematycznej”. Dla uczniów uzdolnionych prowadzi kółko matematycznie. Z matematycznymi wolontariuszami prowadzi warsztaty matematyczne dla przedszkolaków. Popularyzuje matematykę rekreacyjną, prowadzi kółko origami, realizuje projekty edukacyjne, organizuje turnieje szachowe. Nieustannie poszukuje metod, które uatrakcyjnią zajęcia, pomogą uczniom w uczeniu się. W jej wydaniu matematyka po prostu jest fajna.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Matematyczne mantry, czyli jak pomóc uczniom w uczeniu się

Z niezrozumiałych dla mnie powodów moi licealiści kiepsko zapamiętywali definicję logarytmu i nie potrafili określić wartości logarytmów o różnych podstawach. Gdy zaczęłam się zastanawiać nad tym, dlaczego tak się dzieje, uświadomiłam sobie, że po prostu uczniowie spotkali się z logarytmami po raz pierwszy, że jest to dla nich zupełnie nowe działanie i potrzebują czasu i ćwiczeń, aby logarytmowanie stało się tak samo oczywiste jak potęgowanie. W poniższym materiale przedstawię kilka trików, które ułatwiają uczniom zrozumienie i przyswojenie materiału.

Czytaj więcej

Jak humanistów nauczyć twierdzenia Bezouta?

W preambule podstawy programowej kształcenia ogólnego w 4-letnim liceum ogólnokształcącym i w 5-letnim technikum jako cel numer 2 zapisano: doskonalenie umiejętności myślowo-językowych, takich jak: czytanie ze zrozumieniem, pisanie twórcze, formułowanie pytań i problemów, posługiwanie się kryteriami, uzasadnianie, wyjaśnianie, klasyfikowanie, wnioskowanie, definiowanie, posługiwanie się przykładami. Jak zatem zrealizować te cele?

Czytaj więcej