Autor: Michał Szurek

Emerytowany profesor, autor wielu książek o matematyce, w tym ośmiotomowej monografii Wykłady o nauczaniu matematyki (wyd. GWO). Obecnie jest wykładowcą w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania PAN. Działa aktywnie w Krajowym Funduszu na rzecz Dzieci.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Lekcje piastowskie. Lekcja 1. Kształt, znaczenie, informacja

Od pewnego czasu mam spotkania z licealistami w podwarszawskim Piastowie (LO im. Adama Mickiewicza). Stąd i tytuł: Lekcje piastowskie. Szkoła jest nowoczesna, ładna, korzystnie położona (3 minuty od stacji kolejki podmiejskiej). Obecni pierwszoklasiści będą już mogli zdawać maturę międzynarodową. Stanąłem przed trudnym zadaniem: Jak i o czym opowiadać? Czego ich uczyć?

Czytaj więcej

Kamienie milowe w rozwoju matematyki

Ważną informacją dla Czytelnika może być to, że mój PESEL zaczyna się cyfrą 4. To daje mi pewien przywilej – otóż mogę sobie gawędzić o tym i o owym, w szczególności o tym, co fascynowało mnie od zawsze, czyli o matematyce. A o kamieniach milowych w jej rozwoju piszę tak, jak to widzę. Koledzy i Koleżanki, którzy/które bardziej profesjonalnie zajmują się historią matematyki, mogą inaczej postawić akcenty, wyróżnić to, o czym ja tylko wspomniałem i wytknąć mi, że pewne fakty przeceniam, innych nie doceniam. Ja to jednak tak widzę. Postawiłem dwanaście kamieni. To ładna, symboliczna liczba.

Czytaj więcej