Egzamin maturalny z matematyki – 2021 i… 2023

Matematyka w praktyce

Ogłoszenie wyników matur zawsze wzbudza duże emocje. Za twórcę matur uważa się Karla Abrahama von Zedlitz, pruskiego ministra stanu i sprawiedliwości. W 1788 roku opracował on egzaminy, które dawały możliwość dalszej edukacji na uczelniach uniwersyteckich.

Karl von Zedlitz urodził się 4 stycznia 1731 r. w Czarnym Borze, a zmarł 18 marca 1793 r.w Cierńczycach, wsi położonej obecnie w gminie Kąty Wrocławskie. W roku 1770 został ministrem sprawiedliwości, a w rok później ministrem do spraw kościoła i szkolnictwa. Zasłynął jako autor i krzewiciel koncepcji rozwoju pruskiego szkolnictwa. Swoją reformę przeprowadził zgodnie z wytycznymi Fryderyka Wielkiego, pragnącego, by w szkołach zerwano z mechanicznym i bezmyślnym wkuwaniem niepotrzebnych i zbędnych informacji na rzecz kształcenia umiejętności myślenia i kształtowania własnego charakteru. Czy Karl Abraham von Zedlitz byłby dumny z realizacji pomysłu matury w Polsce? Śmiem wątpić. Ale zacznijmy od początku.

POLECAMY

Ogólne informacje o wynikach matur z matematyki w 2021 roku

Do egzaminu maturalnego z matematyki w 2021 roku przystąpiło 260 150 zdających, czyli o 878 więcej niż w roku 2020. Bardzo ciekawa sytuacja. Zwykle, z roku na rok, spadek liczby zdających był bardzo znaczący. Takiemu stanowi rzeczy sprzyja sytuacja pandemiczna i zmiany dotyczące struktury egzaminu maturalnego. Obecne warunki są szansą dla absolwentów szkół średnich z lat poprzednich zarówno na przystąpienie do egzaminu, jak i na poprawę wyników. Brak konieczności zdawania egzaminów ustnych i nieco niższe wymagania zachęcają do podjęcia wyzwania maturalnego. Po kilkunastu czy nawet kil...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Matematyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, testów i zadań
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI