Nauczyciel matematyki w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, członek Zarządu Głównego SNM, redaktor matematyki w OE Krzysztof Pazdro
W pierwszym numerze „Matematyki” z 2022 r. dr Bartłomiej Pawlik opisuje siedem różnych zasad podzielności przez 7. W tym wartym rozpropagowania artykule autor na konkretnych przykładach pokazuje, jak w praktyce te zasady stosować. Dla uczniów jest to nie lada gratka, ponieważ w podręcznikach nie opisuje się zwykle cech podzielności przez 7. Proponuję do zestawu siedmiu zasad podzielności przez 7 dołożyć jeszcze jedną, w mojej opinii – najprostszą.
Murawa kserotermiczna, czyli łąka kwietna, to zbiorowisko roślin wyróżniające się niezwykłą bioróżnorodnością. Klasa szkolna przypomina w pewnym sensie łąkę kwietną, jest bowiem bardzo zróżnicowana. Zrozumienie tego faktu i pogodzenie się z nim daje niezwykłe korzyści zarówno dla uczniów, jak i dla uczących ich nauczycieli. Każdy uczeń uczy się matematyki inaczej – w innym tempie, w różnej jakości, z różnym zaangażowaniem i skutecznością. Dla nauczyciela jest to podstawa do sformułowania wniosku, który bardzo trudno przebija się przez szkolną rzeczywistość – nie można uczyć wszystkich tego samego w ten sam sposób.
Jedną z najbardziej użytecznych i jednocześnie niezwykłych umiejętności człowieka jest umiejętność uczenia się. Każdy posiada swój własny niepowtarzalny styl, system i skuteczność. Uczenie się matematyki jest dla wielu uczących się niezwykle trudne, niektórym natomiast przychodzi to bardzo łatwo. Każdemu jednak potrzebny jest nauczyciel. Królowa nauk wymaga, aby uczeń uczył się w towarzystwie nauczyciela.
Ogłoszenie wyników matur zawsze wzbudza duże emocje. Za twórcę matur uważa się Karla Abrahama von Zedlitz, pruskiego ministra stanu i sprawiedliwości. W 1788 roku opracował on egzaminy, które dawały możliwość dalszej edukacji na uczelniach uniwersyteckich.
Największym dobrodziejstwem dla ucznia jest uczący się nauczyciel. Nic przecież nie motywuje do nauki bardziej niż osobisty przykład. Uczniowie nie chcą słuchać teoretycznych porad na temat uczenia się, ale chcą zobaczyć wzorzec. I tym wzorcem powinien być nauczyciel. W jego skarbcu wiedzy i doświadczenia uczeń może odnaleźć coś wartościowego dla siebie. No właśnie… doświadczenia.
Dobre emocje sprzyjają przeżywaniu procesu uczenia się i pomagają w zgłębianiu tajników matematyki. Uczyć się bez emocji? Można, ale w dalszej perspektywie proces ten zakończy się niepowodzeniem. Zresztą, jak rozkochać uczniów w matematyce i pominąć przy tym ich uczucia?