Autor: Tomasz Szwed

Nauczyciel matematyki w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, członek Zarządu Głównego SNM, redaktor matematyki w OE Krzysztof Pazdro

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Motywowanie do uczenia się matematyki

„Motywacja to marzenia ubrane w ciuchy robocze” (autor nieznany)

Nawet najdoskonalsze lekcje, podręczniki i materiały edukacyjne nie będą w stanie wzbudzić w uczniach prawdziwej pasji do nauki i gotowości do ciężkiej pracy, jeśli brakuje im motywacji. To motywacja jest kluczowym elementem sukcesu uczniów na każdym etapie edukacji, a nauczyciele odgrywają kluczową rolę w jej zapewnianiu i wspieraniu. Oczywiście, łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ponieważ każdy uczeń ma indywidualną motywację, a nauka wymaga czasu i wysiłku, aby klasa mogła odnaleźć entuzjazm w uczeniu się.

Czytaj więcej

Budujemy pomnik Nauczyciela Idealnego w roku Mikołaja Kopernika

W lutym 2023 roku obchodziliśmy 550 urodziny Mikołaja Kopernika. Chcąc dołączyć do tego radosnego świętowania, postanowiłem uporządkować i pokazać Czytelnikom „Matematyki” część mojej kolekcji fotografii pomników tego wielkiego astronoma. Ale przecież tak naprawdę nie chcę pisać tylko o pomnikach naukowca, kanonika, lekarza i matematyka. Z całą pewnością zajmuje on należne mu miejsce na cokołach pomników, a wizerunek Kopernika kreowany na przestrzeni wieków pokazuje pewien obraz ideału. A czy istnieją nauczyciele idealni? Czy warto się starać iść w kierunku ideału? Czy warto być nauczycielem idealnym?

Czytaj więcej

Ósma cecha podzielności przez 7

W pierwszym numerze „Matematyki” z 2022 r. dr Bartłomiej Pawlik opisuje siedem różnych zasad podzielności przez 7. W tym wartym rozpropagowania artykule autor na konkretnych przykładach pokazuje, jak w praktyce te zasady stosować. Dla uczniów jest to nie lada gratka, ponieważ w podręcznikach nie opisuje się zwykle cech podzielności przez 7. Proponuję do zestawu siedmiu zasad podzielności przez 7 dołożyć jeszcze jedną, w mojej opinii – najprostszą.

Czytaj więcej

Potęga różnorodności na lekcji matematyki. 10 czynników zróżnicowania uczniów w klasie szkolnej

Murawa kserotermiczna, czyli łąka kwietna, to zbiorowisko roślin wyróżniające się niezwykłą bioróżnorodnością. Klasa szkolna przypomina w pewnym sensie łąkę kwietną, jest bowiem bardzo zróżnicowana. Zrozumienie tego faktu i pogodzenie się z nim daje niezwykłe korzyści zarówno dla uczniów, jak i dla uczących ich nauczycieli. Każdy uczeń uczy się matematyki inaczej – w innym tempie, w różnej jakości, z różnym zaangażowaniem i skutecznością. Dla nauczyciela jest to podstawa do sformułowania wniosku, który bardzo trudno przebija się przez szkolną rzeczywistość – nie można uczyć wszystkich tego samego w ten sam sposób.

Czytaj więcej

Prostokąt z kartką papieru – pomysły na starter na lekcji matematyki

Jedną z najbardziej użytecznych i jednocześnie niezwykłych umiejętności człowieka jest umiejętność uczenia się. Każdy posiada swój własny niepowtarzalny styl, system i skuteczność. Uczenie się matematyki jest dla wielu uczących się niezwykle trudne, niektórym natomiast przychodzi to bardzo łatwo. Każdemu jednak potrzebny jest nauczyciel. Królowa nauk wymaga, aby uczeń uczył się w towarzystwie nauczyciela.

Czytaj więcej

Egzamin maturalny z matematyki – 2021 i… 2023

Ogłoszenie wyników matur zawsze wzbudza duże emocje. Za twórcę matur uważa się Karla Abrahama von Zedlitz, pruskiego ministra stanu i sprawiedliwości. W 1788 roku opracował on egzaminy, które dawały możliwość dalszej edukacji na uczelniach uniwersyteckich.

Czytaj więcej

Cykl Kolba, czyli koncepcja uczenia się przez doświadczenie

Największym dobrodziejstwem dla ucznia jest uczący się nauczyciel. Nic przecież nie motywuje do nauki bardziej niż osobisty przykład. Uczniowie nie chcą słuchać teoretycznych porad na temat uczenia się, ale chcą zobaczyć wzorzec. I tym wzorcem powinien być nauczyciel. W jego skarbcu wiedzy i doświadczenia uczeń może odnaleźć coś wartościowego dla siebie. No właśnie… doświadczenia.

Czytaj więcej