Ułamki to często zmora naszych uczniów. Najpierw pojawiają się ułamki zwykłe, później dziesiętne, aż w końcu procenty, które są przecież ściśle z ułamkami związane. Częsty brak wyobraźni matematycznej znacznie utrudnia im zrozumienie tego zagadnienia. Jedynie liczne ćwiczenia, na początku przede wszystkim graficzne, pozwolą na opanowanie ułamków. Z jakich aplikacji webowych skorzystać, aby ułatwić uczniom przyswojenie kolejnych zagadnień?
Kiedy rozpoczynamy omawianie ułamków, warto zadziałać wielozmysłowo i prócz wykładu wykorzystać różnorodne aplikacje webowe, które ułatwią wizualizację określonego zagadnienia, a później przećwiczenie i utrwalenie nowych umiejętności dotyczących tematu. W sieci znajdziemy mnóstwo narzędzi dedykowanych temu zagadnieniu. Często są to strony anglojęzyczne, ale wystarczy wykorzystać przeglądarkę, która posiada funkcję tłumaczenia stron – i po sprawie. Można je wykorzystać w szkole na tablicy multimedialnej lub podczas nauczania zdalnego. Szczególnie w tym ostatnim przypadku taka forma pracy będzie bardzo
pożądana.
POLECAMY
W jaki sposób zademonstrować uczniom ułamki?
Wśród aplikacji webowych znajdziemy szereg manipulatorów, które pozwolą zademonstrować uczniom, czym jest ułamek, zobrazują ich porównywanie, zamianę ułamka zwykłego na ułamek dziesiętny czy procent. Są atrakcyjne graficznie, poza tym posiadają często dodatkowe funkcje, pozwalające na prowadzenie lekcji bez opuszczania aplikacji. Mam tutaj na myśli możliwość tworzenia notatek czy zapisywania rozwiązań. Wykorzystanie tego typu narzędzi z pewnością stymuluje umysł młodego człowieka do wydajniejszej pracy i lepszego zapamiętywania. Poza tym możliwość graficznej prezentacji określonego zagadnienia pozytywnie wpływa na możliwości poznawcze ucznia.
Druga grupa aplikacji to ćwiczenia interaktywne, które w interesujący sposób pozwolą przećwiczyć i utrwalić realizowany temat. Niektóre z nich można śmiało określić mianem gier edukacyjnych, gdyż oprócz możliwości przećwiczenia określonej umiejętności są też świetną rozrywką. A przecież uczeń najchętniej i najskuteczniej uczy się podczas zabawy właśnie. Poza tym podczas gier pojawiają się emocje, które mają wpływ na zaangażowanie ucznia w proces uczenia się.
Poświęćcie chwilę, aby zapoznać się z propozycjami różnych aplikacji, które dla Was przygotowałam.
Przykłady manipulatorów
Serwis Mathplayground
Znajdziemy tutaj aplikację do manipulacji. Dzięki suwakowi możemy tworzyć ułamki o maksymalnym mianowniku 10. Możemy ją wykorzystać również jako tablicę, gdyż mamy możliwość wykonywania odręcznych notatek. Oznacza to, że nie musimy korzystać z innych narzędzi podczas zajęć, gdyż aplikacja
z powodzeniem będzie pełniła również funkcję tablicy.

Serwis Mathlearningcenter

Aplikacja pozwala demonstrować, czym są ułamki, ale można ją wykorzystać również do ich porównywania. Mamy do dyspozycji dwa kształty: prostokąt i koło, które możemy dzielić na dowolną liczbę części. Poza tym w obrębie okna możemy umieszczać napisy odręczne oraz wygenerowane na klawiaturze. Mamy również możliwość skopiowania lub zapisania obrazu oraz jego udostępnienia poprzez link, który jest generowany przez aplikację. Oznacza to, że efekty naszej pracy możemy wykorzystywać wielokrotnie, również poza aplikacją. Możemy też przygotować tutaj ilustracje do zastosowania na przykład w kartach pracy.

Kolejnym ciekawym przykładem w tym samym serwisie jest aplikacja z osią liczbową, dla której można ustawić dowolną podziałkę (całkowitą, dziesiętną i w postaci ułamków zwykłych). Po wybraniu ułamków zwykłych mamy do dyspozycji ułamki od mianownika 2 do mianownika 12. Najciekawsza jest jednak możliwość zwizualizowania dodawania ułamków. Możemy edytować składnik sumy (zielone pole), może on też zostać wyświetlony automatycznie po ustawieniu odpowiedniej długości strzałki. Poza tym, podobnie jak w poprzedniej aplikacji, mamy do dyspozycji narzędzia do pisania, co znacznie rozszerza zastosowanie tego narzędzia.


Serwis Mathigon
Kolejna propozycja manipulatora, który daje nam do dyspozycji elementy w kształcie prostokąta lub wycinków koła. Kolorowe paski podzielone na różne części (od 2 do 12) możemy wydłużać lub skracać, co pozwala omówić liczby mieszane i ułamki niewłaściwe. Aplikacja świetnie nadaje się również do ich porównywania,
a ponieważ ułamki zwykłe – w ustawieniach programu – możemy zmienić na ułamki dziesiętne lub procenty, zakres jej zastosowania znacznie się zwiększa.


Mamy również do dyspozycji narzędzia edytorskie, co pozwala zapisywać obliczenia w obszarze tablicy. Dysponujemy narzędziem do pisma odręcznego, możemy też tworzyć tekst na klawiaturze (również zapisy matematyczne – ułamki, potęgi, pierwiastki). Nie bez znaczenia jest fakt, że aplikacja jest bardzo atrakcyjna graficznie.
Serwis Toytheater
Kolejne pięć narzędzi funkcjonuje w obrębie tego samego serwisu – wystarczy wybrać jedną z aplikacji, by móc zademonstrować uczniom zagadnienia dotyczące ułamków zwykłych, dziesiętnych czy procentów.
Ciekawym rozwiązaniem jest to, że – oprócz interaktywnych manipulatorów – serwis daje nam możliwość wydrukowania kart pracy. Wystarczy odszukać opcję Printables, by móc wykorzystać zgromadzone tutaj materiały.

https://toytheater.com/fraction-bars/
https://toytheater.com/percentage-strips/
https://toytheater.com/fraction-circles/
https://toytheater.com/decimal-strips/


I jeszcze jeden przykład aplikacji, która pozwala zademonstrować uczniom zamianę ułamka zwykłego na ułamek dziesiętny czy procent (wyboru należy dokonać w ustawieniach). Jest to jednak tylko jedna z wielu propozycji dotycząca ułamków, którą znajdziecie w tym serwisie. Wystarczy przejść do strony głównej i wybrać opcję „Fractions”, a ukaże nam się szereg aplikacji, które w bardzo atrakcyjny dla ucznia sposób pozwolą przećwiczyć zagadnienia dotyczące tego tematu.

Przykłady ćwiczeń interaktywnych
Prócz aplikacji – manipulatorów znajdziemy w sieci wiele ćwiczeń interaktywnych, pozwalających przećwiczyć i utrwalić wprowadzony i omówiony materiał. Takie zasoby można wykorzystać od ręki. Jeśli jednak mamy trochę czasu lub potrzebujemy przećwiczyć bardzo konkretny materiał, możemy również tworzyć je samodzielnie, korzystając z takich stron jak Learning Apps czy Wordwall. Pamiętajmy też, że oba serwisy udostępniaj...