Autor: Justyna Klimczyk

Nauczycielka informatyki i matematyki w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie. Autorka bloga „TIKowy Belfer”. Należy do społeczności SUPERBELFRZY RP. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, Microsoft Innovative Educator Expert w roku szkolnym 2020/21 i 2021/22. Entuzjastka stosowania nowoczesnych technologii w codziennej pracy z uczniami.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Strony i aplikacje przydatne podczas przygotowywania się do egzaminu

Przygotowanie do egzaminu wymaga wysiłku ze strony nauczyciela, ale przede wszystkim ze strony samego ucznia. Niewątpliwie jest to proces, który wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania. W związku z tym chciałabym zaproponować kilka stron i aplikacji, które mogą okazać się przydatne – będą źródłem niezbędnych informacji, materiałów, zadań oraz pomogą w kwestii organizacji czasu, notatek itp.

Czytaj więcej

Serwisy z manipulatorami matematycznymi jako pomoc dydaktyczna w nauce matematyki

Matematyka to przedmiot, który dla lepszego zrozumienia omawianych zagadnień wymaga posłużenia się różnorodnymi pomocami dydaktycznymi. Wśród nich wymienić można wszelakie modele brył, ułamków, osie liczbowe, zegary, kości, liczmany, liczydła, przyrządy geometryczne itp. W dobie nauki zdalnej niezwykle pomocne okazały się także cyfrowe aplikacje z wirtualnymi manipulatorami, które pozwolę sobie zaprezentować.

Czytaj więcej

Aplikacje i strony przydatne w nauczaniu prawdopodobieństwa

Prawdopodobieństwo to dział, który po raz pierwszy pojawia się najczęściej w klasie ósmej szkoły podstawowej. Ważne jest wtedy, aby poświęcić jak najwięcej czasu na eksperymentowanie: rzuty kostką, monetą, wyciąganie karty z talii itp. Chodzi o to, aby uczeń zauważył związek między częstotliwością występowania określonego zdarzenia a prawdopodobieństwem. Niewątpliwie przydatne będą wtedy kostki wielościenne, monety, talia kart, zestawy kolorowych kulek. Jeśli nie dysponujemy takimi narzędziami, możemy wykorzystać ich wirtualne odpowiedniki.

Czytaj więcej

Jak przy pomocy TIK oswoić liczby ujemne?

Podczas omawiania na zajęciach zagadnień dotyczących liczb całkowitych, a w szczególności liczb ujemnych, uczniowie mają nie lada problem. Część z nich nie potrafi sobie wyobrazić, czym jest liczba ujemna, nie mówiąc już o działaniach na tym zbiorze liczb. Z pomocą przychodzą liczne narzędzia webowe, które można wykorzystać zarówno w klasie (przyda się tablica multimedialna), jak również podczas nauczania zdalnego. Mam na myśli manipulatory, ćwiczenia interaktywne, które pozwolą na wprowadzenie do tematu zajęć, jak również utrwalenie wiedzy i umiejętności.

Czytaj więcej

Geometria nam niestraszna – przykłady narzędzi online

Geometria to taki dział, który dla lepszego zrozumienia zagadnień wymaga ich zwizualizowania, dzięki temu uczeń lepiej i pełniej przyswaja omawiane zagadnienia. Warto wykorzystać w tym celu różnorodne pomoce dydaktyczne, m.in. multimedia, ćwiczenia interaktywne, manipulatory, które pozwolą zademonstrować omawiane zależności, rozpatrzyć różne przypadki, przećwiczyć i utrwalić omawiane tematy. Wszystkie aplikacje możemy wykorzystać podczas zajęć w klasie. Szczególnie przydatne mogą okazać się jednak podczas lekcji zdalnych, gdy nie możemy wykorzystać innych pomocy dydaktycznych.

Czytaj więcej

Jakie aplikacje webowe zastosować podczas omawiania ułamków?

Ułamki to często zmora naszych uczniów. Najpierw pojawiają się ułamki zwykłe, później dziesiętne, aż w końcu procenty, które są przecież ściśle z ułamkami związane. Częsty brak wyobraźni matematycznej znacznie utrudnia im zrozumienie tego zagadnienia. Jedynie liczne ćwiczenia, na początku przede wszystkim graficzne, pozwolą na opanowanie ułamków. Z jakich aplikacji webowych skorzystać, aby ułatwić uczniom przyswojenie kolejnych zagadnień?

Czytaj więcej