Dział: TIK-owy narzędziownik

  

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Aplikacje i strony przydatne w nauczaniu prawdopodobieństwa

Prawdopodobieństwo to dział, który po raz pierwszy pojawia się najczęściej w klasie ósmej szkoły podstawowej. Ważne jest wtedy, aby poświęcić jak najwięcej czasu na eksperymentowanie: rzuty kostką, monetą, wyciąganie karty z talii itp. Chodzi o to, aby uczeń zauważył związek między częstotliwością występowania określonego zdarzenia a prawdopodobieństwem. Niewątpliwie przydatne będą wtedy kostki wielościenne, monety, talia kart, zestawy kolorowych kulek. Jeśli nie dysponujemy takimi narzędziami, możemy wykorzystać ich wirtualne odpowiedniki.

Czytaj więcej

Jak przy pomocy TIK oswoić liczby ujemne?

Podczas omawiania na zajęciach zagadnień dotyczących liczb całkowitych, a w szczególności liczb ujemnych, uczniowie mają nie lada problem. Część z nich nie potrafi sobie wyobrazić, czym jest liczba ujemna, nie mówiąc już o działaniach na tym zbiorze liczb. Z pomocą przychodzą liczne narzędzia webowe, które można wykorzystać zarówno w klasie (przyda się tablica multimedialna), jak również podczas nauczania zdalnego. Mam na myśli manipulatory, ćwiczenia interaktywne, które pozwolą na wprowadzenie do tematu zajęć, jak również utrwalenie wiedzy i umiejętności.

Czytaj więcej

Geometria nam niestraszna – przykłady narzędzi online

Geometria to taki dział, który dla lepszego zrozumienia zagadnień wymaga ich zwizualizowania, dzięki temu uczeń lepiej i pełniej przyswaja omawiane zagadnienia. Warto wykorzystać w tym celu różnorodne pomoce dydaktyczne, m.in. multimedia, ćwiczenia interaktywne, manipulatory, które pozwolą zademonstrować omawiane zależności, rozpatrzyć różne przypadki, przećwiczyć i utrwalić omawiane tematy. Wszystkie aplikacje możemy wykorzystać podczas zajęć w klasie. Szczególnie przydatne mogą okazać się jednak podczas lekcji zdalnych, gdy nie możemy wykorzystać innych pomocy dydaktycznych.

Czytaj więcej

Jakie aplikacje webowe zastosować podczas omawiania ułamków?

Ułamki to często zmora naszych uczniów. Najpierw pojawiają się ułamki zwykłe, później dziesiętne, aż w końcu procenty, które są przecież ściśle z ułamkami związane. Częsty brak wyobraźni matematycznej znacznie utrudnia im zrozumienie tego zagadnienia. Jedynie liczne ćwiczenia, na początku przede wszystkim graficzne, pozwolą na opanowanie ułamków. Z jakich aplikacji webowych skorzystać, aby ułatwić uczniom przyswojenie kolejnych zagadnień?

Czytaj więcej

Projekt eTwinning na lekcji matematyki – współpraca, relacje i inspiracje

Metoda projektów pozwala na kształtowanie u uczniów wielu umiejętności związanych z podejmowaniem konkretnych działań. Traktowana jest obecnie jako jedna z wielu metod nauczania, które bazują na aktywności własnej uczących się. Dlaczego warto pracować metodą projektu na lekcjach matematyki? Gdzie szukać inspiracji i jak realizować projekty międzyszkolne bez ponoszenia kosztów?

Czytaj więcej

Narzędzia online do map myśli

Jak szybko przygotować mapę myśli oraz z jakich aplikacji webowych do ich projektowania korzystać podczas lekcji podsumowujących?

Czytaj więcej

Flipgrid – sposób na aktywizację uczniów na lekcjach matematyki

Flipgrid to darmowa aplikacja umożliwiająca uczniom komunikowanie się i wypowiadanie poprzez krótkie filmiki nagrywane za pomocą urządzeń mobilnych. Jak ją wykorzystać na lekcjach matematyki i zachęcić uczniów do mówienia o matematyce?

Czytaj więcej

Quizy powtórkowe z matematyki

Aby pomóc uczniom zapamiętać nauczane treści, nauczyciele muszą wykazać się kreatywnością, zwłaszcza ucząc online. Jednym ze sposobów na utrwalenie wiadomości z lekcji są interaktywne quizy. Platformy do ich tworzenia wykorzystują elementy gamifikacji, takie jak suwaki, rankingi i memy, przekształcając je w zabawne wyzwania. Quizy są również sposobem na „utrzymanie” ucznia w wirtualnej klasie i podtrzymanie uwagi na zajęciach. Z jakich aplikacji mobilnych skorzystać, aby szybko przygotować atrakcyjną lekcję powtórzeniową?

Czytaj więcej

Quizizz dla początkujących

Ostatnie wydarzenia na świecie, pandemia i związane z nią ograniczenie działalności szkół do nauczania zdalnego wymusiło na nauczycielach przeniesienie swojej pracy do wirtualnej rzeczywistości. Większość z nas wcześniej korzystała już z narzędzi interaktywnych, jednak na pewno nie na taką skalę, jak w ostatnim czasie. 
Myślę, że wszystko, czego nauczymy się w tych szczególnych okolicznościach, zaowocuje w przyszłości i przyniesie wymierne korzyści, gdy już wrócimy do murów naszych szkół. Dziś chciałabym Państwu pokazać, jak korzystać z aplikacji Quizizz.com.

Czytaj więcej

Screencasting w nauczaniu matematyki

Na lekcjach matematyki coraz częściej pojawiają się interaktywne zadania, quizy i testy. Warto również wykorzystywać aplikacje do screencastingu. Czym są screencasty?

Czytaj więcej

Actionbound na lekcjach matematyki

Actionbound to aplikacja, za pomocą której można przygotować typową grę terenową z wykorzystaniem koordynat GPS, ale można również przygotować matematyczną grę terenową, nie wykorzystując GPS-u. Proponuję przetestowanie dwóch gier terenowych, które wykorzystałam w pracy z uczniami klasy piątej szkoły podstawowej. Pierwsza z nich zlokalizowana jest na jednym z pięter naszej szkoły, a druga na placu szkolnym. Musiałam jednak wprowadzić do nich pewne modyfikacje, bo inaczej nie byłyby one „do przejścia” dla osób nieznajdujących się na terenie naszej szkoły.

Czytaj więcej