Prostokąt z kartką papieru – pomysły na starter na lekcji matematyki

O!kręgi rozwoju

Jedną z najbardziej użytecznych i jednocześnie niezwykłych umiejętności człowieka jest umiejętność uczenia się. Każdy posiada swój własny niepowtarzalny styl, system i skuteczność. Uczenie się matematyki jest dla wielu uczących się niezwykle trudne, niektórym natomiast przychodzi to bardzo łatwo. Każdemu jednak potrzebny jest nauczyciel. Królowa nauk wymaga, aby uczeń uczył się w towarzystwie nauczyciela.

Uczenie się wyznacza rozwój, a nie: rozwój wyznacza granice uczenia się. Takie podejście zaproponował psycholog Lew Wygotski. Według tego rosyjskiego uczonego uczenie się polega na przyswajaniu przez uczącego się osiągnięć danej kultury. Przyswojenie to dokonuje się przez przekaz realizujący się w interakcjach społecznych, a środkiem jego transmisji jest mowa. Uczeń naśladuje i kopiuje modele, sam natomiast nie jest w stanie tworzyć wiedzy potrzebnej do samodzielnego myślenia.

POLECAMY

Co to jest strefa najbliższego rozwoju?

W myśl koncepcji Lwa Wygotskiego rozwój poznawczy człowieka posiada dwa ograniczenia: poziom obecnego rozwoju i poziom potencjalnego rozwoju. Różnica między tymi poziomami to strefa najbliższego rozwoju. Wyższe poziomy myślenia młody człowiek jest w stanie osiągnąć poprzez interakcje z osobami o wyższym poziomie kompetencji umysłowych. Mogą to być rodzice, inni uczniowie oraz nauczyciele. Takie wsparcie to „budowanie rusztowania”. To dzięki niemu możliwe jest zwiększenie się kompetencji intelektualnych, ale tylko w obrębie strefy najbliższego rozwoju. Przechodzenie od...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Matematyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, testów i zadań
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI