Pani Helena Urbaniak od ponad 20 lat współpracuje z Gdyńską Szkołą Społeczną jako instruktor nauczania alfabetu Braille’a. Jest osobą 86-letnią, niewidomą od wczesnego dzieciństwa. Napisała dwie książki, jedna z nich: Iskierki w mroku – to jej poruszająca autobiografia, tytuł mojego artykułu jest więc zapożyczeniem. Spotkania z panią Urbaniak bardzo zmieniły moje poglądy na temat osób niewidomych. Nie ma u nich użalania się nad sobą, jest natomiast duża swoboda w korzystaniu z udogodnień technologicznych, na przykład z programu NVDA (Non Visual Desktop Access), który można nazwać czytnikiem dla systemu Windows.
Aby lepiej poznać ten program, zainstalowałem go na swoim laptopie. Przenosząc kursor w dowolne miejsce, użytkownik słyszy nazwę folderu, nazwę pliku, poznaje zawartość pliku tekstowego, który jest odczytywany. Informacje, które dla osób widzących znajdują się na ekranie, NVDA odczytuje głosem lub prezentuje na podłączonym do komputera monitorze brajlowskim (odczytywane są tylko te elementy, które zawierają tekst lub posiadają odpowiednie opisy). Sporo ułatwień dla osób niewidomych mają też telefony komórkowe. Oto jeszcze kilka udogodnień, które pokazała mi pani Helena:
POLECAMY
- BraillePen poprzez łącze bezprzewodowe Bluetooth może sterować takimi urządzeniami, jak: telefon komórkowy, smartfon, komputer itp. Do urządzenia dołączone są sterowniki do popularnych programów.
- BrailleSense, czyli klawiatura brajlowska o bardzo szerokim spektrum zastosowań.
- Drukarki brajlowskie, niestety bardzo drogie (podobno można zdobyć d...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Matematyka"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, testów i zadań
- ...i wiele więcej!