Dział: Temat numeru

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Nieszablonowa lekcja matematyki – zadajemy pytania Fermiego

Jak rozwijać myślenie uczniów, a jednocześnie stawiać przed nimi ciekawe problemy do rozważania? Jak sprawić, aby matematyka nie była dla nich nudna? Co zrobić, aby lekcja była nieszablonowa? Pomóc mogą pytania Fermiego, które są doskonałym narzędziem umożliwiającym ćwiczenie sztuki rozumowania, zrozumienie znaczenia rachunkowego oszacowania wyniku oraz sprowadzanie problemów z pozoru złożonych do serii prostych czynności poprzez formułowanie odpowiednich hipotez.

Czytaj więcej

Arytmetyczni geniusze, czyli jak ułatwić współczesnym dzieciom rozumienie matematyki

W ostatnich latach obserwuje się spadek wyników edukacyjnych z matematyki, a co za tym idzie – coraz niższe wyniki egzaminów zewnętrznych z tego przedmiotu. Coraz częściej poszukuje się innowacyjnych rozwiązań, zróżnicowanych metod nauczania, żeby dotrzeć zarówno do uczniów zdolnych, jak i tych, którzy mają trudności edukacyjne z matematyki. Trudności, które pojawiają się na wczesnym etapie edukacji, niosą za sobą negatywne konsekwencje na kolejnych etapach, ponieważ niezrozumienie jednego zagadnienia bardzo często utrudnia zrozumienie kolejnych.

Czytaj więcej

Strony i aplikacje przydatne podczas przygotowywania się do egzaminu

Przygotowanie do egzaminu wymaga wysiłku ze strony nauczyciela, ale przede wszystkim ze strony samego ucznia. Niewątpliwie jest to proces, który wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania. W związku z tym chciałabym zaproponować kilka stron i aplikacji, które mogą okazać się przydatne – będą źródłem niezbędnych informacji, materiałów, zadań oraz pomogą w kwestii organizacji czasu, notatek itp.

Czytaj więcej

Misja Matura – czas start od pierwszego dnia w szkole średniej

Matura to jedno z najczęściej używanych słów w liceum i technikum. Każdy z nauczycieli pracujących w szkole ponadpodstawowej chciałby, aby jego uczniowie na egzaminie dojrzałości osiągnęli jak najlepsze wyniki. Aby tak się stało, przygotowania do jednego z najważniejszych sprawdzianów w życiu należy rozpocząć już od pierwszego dnia w szkole średniej. Jak to zrobić oraz jakich użyć narzędzi, aby efekty były najlepsze z możliwych?

Czytaj więcej

Jak połączyć grę Minecraft z matematyką?

Minecraft to popularna wśród dzieci i dorosłych gra, w której gracze m.in. używają bloków 3D do tworzenia prostych lub bardziej złożonych budowli i przedmiotów, a nawet do projektowania własnego trójwymiarowego wirtualnego świata. Wszystkie obiekty i teren w grze mogą zmieniać w dowolny sposób. Jedynym ograniczeniem jest ich wyobraźnia.

Czytaj więcej

Nowa matura, czyli jaka? Najistotniejsze zmiany na maturze od 2023 r.

W 2023 roku uczniowie liceum pierwszy raz zmierzą się z maturą w nowej formie. To duże wyzwanie zarówno dla nas nauczycieli, jak i dla młodzieży. Nowa podstawa programowa, nowa forma arkusza, nowe rodzaje zadań, nowa karta wzorów… Co dokładnie się zmieniło?

Czytaj więcej

Elementarna analiza systemu edukacji i podstawy programowej z matematyki w Ukrainie

Większość z nas już dziś lub wkrótce zmierzy się z nowym wyzwaniem, jakim jest nauczanie dzieci i młodzieży ukraińskiej goszczącej w naszym państwie. Jak na razie przyjęte rozwiązania polegają na dołączaniu uczniów ukraińskich do już istniejących klas. Funkcjonujący na forach nauczycielskich doświadczeni nauczyciele pracujący w zachodnioeuropejskich szkołach wskazują, że są to rozwiązania stosowane powszechnie w Europie, że bariera językowa nie jest dla dzieci przeszkodą i uczniowie szybko asymilują się ze społecznością szkolną.

Czytaj więcej

Jak wspomóc ucznia w samodzielnym przygotowaniu się do egzaminów?

Co roku tysiące nauczycieli klas ósmych i maturalnych wkładają niezwykle dużo energii w przygotowanie uczniów do egzaminu. Ostatni rok danego etapu edukacyjnego wypełniony jest powtórkami materiału i rozwiązywaniem arkuszy egzaminacyjnych. My, jako nauczyciele, jesteśmy mocno zdeterminowani i zmotywowani, aby pomóc naszym uczniom osiągnąć jak najlepsze wyniki. Co jest kluczem do sukcesu? Jak przenieść na ucznia odpowiedzialność za własny proces uczenia?

Czytaj więcej

Jak pracować z klasą o zróżnicowanym poziomie wiedzy i umiejętności? Sześć kroków do sukcesu

Jako nauczyciele pracujemy na co dzień z liczną grupą uczniów zróżnicowanych pod względem predyspozycji, preferowanego sposobu przyswajania wiedzy, zainteresowań, temperamentu, ale również sytuacji materialnej i rodzinnej. Przebywanie w murach szkoły choć częściowo pozwala zmniejszyć skutki nierówności społecznych, a nauka online, niestety, tylko je pogłębiła – niejeden z nas miał w klasie ucznia, który uczył się w jednym pomieszczeniu z trójką rodzeństwa, rozwiązując zadania na ekranie telefonu. Wiemy również, że część uczniów miała problemy z koncentracją, mobilizacją i samodyscypliną siedząc przed komputerem we własnych domach. Wszystko to spowodowało, że różnice pomiędzy uczniami jeszcze bardziej się pogłębiły. Dlaczego indywidualizowanie pracy na lekcji jest tak ważne i w jaki sposób to robić?

Czytaj więcej