Dołącz do czytelników
Brak wyników

Matematyka dawniej i dziś

7 września 2018

NR 27 (Lipiec 2017)

Perły z Damaszku - szkic 6, Cz. 2

0 173

W drugiej części szkicu 6 zajmiemy się wzorami geometrycznymi o nieco bardziej złożonej strukturze. Każdy z pokazanych i omówionych tu wzorów może być punktem wyjścia do kolejnej, interesującej opowieści o geometrii w sztuce islamu.

Jak dotychczas (z jednym wyjątkiem) wszystkie projekty w tym szkicu wykorzystywały lokalne symetrie ośmiokąta. Wzorów o takich własnościach znajdziemy w Meczecie Umajjadów więcej. Zostawmy je sobie na inną okazję, a teraz przyjrzyjmy się kilku wzorom z lokalnymi symetriami dwunastokąta. Tu techniki stosowane przez artystę są bardzo podobne do tych, które pokazaliśmy w pierwszej części tego szkicu. Efekty są jednak znacznie bogatsze.

Projekt 6.7 – rozety dwunastopłatkowe

Wzór, który odtworzymy w tym projekcie, znajduje się również na ścianie, do której przylega ambona. Na rycinie 6.3 widzimy go w centralnej części z lewej strony wielkiego żyrandola. W całej okazałości zobaczymy go na ostatniej rycinie tego projektu.

W kolejnym projekcie zaczynają pojawiać się elementy, które znajdziemy we współczesnej geometrii – teselacje z wielokątami foremnymi. W takim przypadku zazwyczaj pojawia się pytanie – czy już w tamtych czasach zaczęto rozwijać teorię teselacji? Pewnie tak, ale w pracach matematyków z tamtego okresu trudno znaleźć na to dowody. Warto jednak pamiętać, że matematycy z obszaru Azji Środkowej i Iranu pasjonowali się geometrią wielokątów.

Projekt 6.8 – wzór typu 12 + 12

W przyszłości zajmiemy się dokładniej teselacjami z wielokątów regularnych. Natomiast w kolejnym projekcie w teselacji wykorzystamy te same figury oraz coś nowego. Pojawi się tu figura zupełnie nieznana w szkolnej geometrii. Nie będzie ona regularna, ale będzie bardzo ciekawa.

Projekt 6.9 – dwanaście inaczej

W poprze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Matematyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, testów i zadań
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy