Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowe technologie w matematyce

25 czerwca 2018

NR 30 (Styczeń 2018)

Czworokąty i okręgi w nowej odsłonie

0 266

GeoGebra to niezmiennie doskonałe narzędzie do ilustrowania pojęć geometrycznych na każdym poziomie nauczania, dlatego pomimo mnogości zastosowań programu warto wracać do tych zagadnień. Ponadto najnowsza wersja GeoGebry pozwala na wyświetlenie w prosty sposób tylko geometrycznych narzędzi, co może znacznie ułatwić pracę.

Poprzedni artykuł na temat GeoGebry zakończony był apelem o to, aby zaktualizować swoje oprogramowanie. Jeśli ktoś z użytkowników nadal tego nie zrobił, będę jeszcze goręcej do tego namawiać. Po pierwsze, ułatwi nam to komunikację – w opisywanych przykładach będę się odnosiła do najnowszej wersji programu, a po drugie – patrząc na współczesny rozwój technologii, jest to po prostu nieuniknione. Świat oprogramowania tak szybko idzie do przodu, że opieranie się nowościom pojawiającym się w nim sprawi, iż za jakiś czas nie będziemy w stanie korzystać z niektórych programów. Tak jak już wspomniałam, w swoich opisach będę odwoływała się do najnowszej wersji GeoGebry. Jeśli chcemy zainstalować ten program na naszym komputerze, to na stronie odnajdziemy kilka opcji do wyboru. Najbardziej zbliżona do dotychczasowej wersji jest instalacja programu pod nazwą Math Calcs. Nowościami są tutaj: organizacja okna programu i sposób wyświetlania widoków arkusza, grafiki i innych. Układ okna jest taki sam jak w opisywanej poprzednio wersji mobilnej (ryc. 1).

Oprócz powyższej wersji, możemy zdecydować się także na dwie inne: Wykresy albo Geometria. Są to, można powiedzieć, okrojone wersje programu, dostosowane do zagadnień, którymi chcemy się zająć. Po rozeznaniu możliwości każdego z zaproponowanych przez twórców programu wariantów, możemy łatwo decydować, który z nich wybrać do konkretnych zadań. Może to ułatwić pracę nam i uczniom oraz wyeliminować wiele pytań, jakie mogą zadawać. Niepotrzebne narzędzia nie będą bowiem widoczne w danym 
momencie, a to uczyni okno programu bardziej czytelnym i przejrzystym. Pomiędzy wymienionymi wersjami można łatwo się przełączać – jak w wersji mobilnej.

Ponieważ w dalszej części swoją uwagę chciałam poświęcić tematyce czworokątów i okręgów wpisanych i opisanych, dlatego też będę opisywała pracę w oknie programu w wersji Geometria. Narzędzia programu widoczne są w lewej części okna. Po uruchomieniu go widoczne są tylko te podstawowe. Aby wyświetlić wszystkie, wystarczy wybrać opcję WIĘCEJ (ryc. 2). Właściwą analizę tematu zaczniemy od okręgu wpisanego w czworokąt i określenia warunku, jaki musi być spełniony. Dodam od razu, że proponowany przeze mnie plik ma nie tylko służyć zilustrowaniu pojęc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Matematyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, testów i zadań
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy