Autor: Magdalena Żołnierczyk

Nauczycielka matematyki w szkole podstawowej, wykorzystująca na co dzień program GeoGebra podczas pracy z uczniem.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Statystyka i procenty − zadanie projektowe

Praca metodą projektu jest ciekawym zadaniem, które możemy realizować z naszymi uczniami. Przez krótki czas było to nawet zadanie obowiązkowe dla uczniów uczęszczających do szkół gimnazjalnych. Nie zawsze jednak robiąc coś tylko dlatego, że musimy, wkładamy w to wyjątkowo dużo energii i zaangażowania.

Czytaj więcej

Rozwiązywanie zadań z egzaminu ósmoklasisty z GeoGebrą

Dobre przygotowanie naszych uczniów do egzaminów jest istotną częścią naszej pracy. I chociaż na co dzień dokładamy wiele starań, aby nasi podopieczni uzyskali wysokie wyniki, bywa tak, że efekty nie są zadowalające. Zaprezentuję ogólne tendencje, jakie od lat widoczne są przy analizie egzaminów zewnętrznych z matematyki, ze szczególnym uwzględnieniem testu pisanego po szkole podstawowej.

Czytaj więcej

Matematyka ze Scratchem

Programy komputerowe na dobre zagościły już w naszych szkołach na praktycznie wszystkich przedmiotach. Często używamy oprogramowania dedykowanego pod konkretny podręcznik i wybrany przedmiot. Jako matematycy mamy do wyboru wiele różnych narzędzi. Wśród nich swoje miejsce może odnaleźć także Scratch.

Czytaj więcej

Pomaturalne refleksje z GeoGebrą

Myślę, że prawie każdy praktykujący nauczyciel matematyki, bez względu na etap edukacyjny, na jakim pracuje, przegląda arkusze egzaminacyjne z danego roku. Na pewno warto być na bieżąco i mieć świadomość, z jakiego typu zadaniami mierzą się uczniowie.

Czytaj więcej

Pola figur płaskich w geogebrze

W nauczaniu matematyki znajdują się tematy, które pojawiają się tylko na chwilę i takie, które powracają jak bumerang. Są takie własności liczb czy figur geometrycznych, bez których nie uda nam się wprowadzić bardziej złożonych pojęć lub wykonać bardziej skomplikowanych obliczeń. Są zagadnienia uniwersalne, jest wiedza, którą uczniowie powinni mieć w głowie o każdej porze, abyśmy mogli w odpowiednim momencie odwołać się do niej i ją wykorzystać. Wśród takich zagadnień są z pewnością wzory opisujące sposób obliczania pól powierzchni różnych figur płaskich.

Czytaj więcej

Do egzaminu ósmoklasisty z GeoGebrą

Matematycznych programów komputerowych możemy używać podczas naszych lekcji przy różnych okazjach. Będą one przydatne zarówno podczas wprowadzania nowych treści, jak i utrwalania zdobytej już wiedzy. Dlatego też polecam włączenie GeoGebry w proces przygotowań do różnego typu konkursów i egzaminów zewnętrznych.

Czytaj więcej

Nie tylko statystyka w arkuszu GeoGebry

Ogromna wszechstronność zastosowań GeoGebry to fakt, który dla jej licznych użytkowników jest oczywisty i niepodważalny. Jednak trzeba przyznać, że stosunkowo rzadko mówi się o wykorzystaniu arkusza kalkulacyjnego, który jest dołączony do programu. Dlatego też stwierdziłam, że warto poświęcić mu nieco więcej uwagi.

Czytaj więcej

Konstrukcje geometryczne a geogebra

Jakie miejsce zajmują obecnie konstrukcje geometryczne w nauczaniu matematyki? Myślę, że trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno dużo zależy od indywidualnego podejścia nauczyciela i nacisku kładzionego przez niego na ten element edukacji matematycznej, jakim jest umiejętność wykonywania konstrukcji.

Czytaj więcej