Autor: Robert Baca

.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Praca nad motywacją z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w chmurze

Nauczanie zdalne zostało z nami na dłużej, niż przypuszczaliśmy. Ale miejmy nadzieję, że sytuacja, w której się znaleźliśmy, szybko się skończy, a my będziemy ją wspominać jako okres rozwoju technologicznego i informatycznego edukacji. W artykule dzielę się z Czytelnikami pomysłami, jak wykorzystać pracę w chmurze do motywacji uczniów i realizacji podstawy programowej. Propozycje sprawdzą się również podczas pracy stacjonarnej.

Czytaj więcej

Szkolna Giełda Papierów Wartościowych – pomysł na procenty!

Uczniowie dużo lepiej uczą się nowych rzeczy, gdy pokazuje się im praktyczne zastosowanie zdobywanej wiedzy. Procenty w klasie VI zawsze cieszą się ogromną popularnością, podobnie jak promile – zawsze pojawiają się uśmiechy na twarzach uczniów. Warto wykorzystać ten moment zainteresowania uczniów do odkrycia ciekawego zastosowania procentów w finansach.

Czytaj więcej

Matematyczny tutoring − innowacyjna metoda pracy w grupie

Szkoła jest miejscem przekazywania wiedzy i budowania relacji. Szkoła to też miejsce, w którym młody człowiek powinien się przygotować do pracy i wyzwań, jakie będą go czekały w dorosłym świecie. Jak przygotować ucznia, aby był atrakcyjny i przygotowany dla oczekiwań aktualnego rynku pracy? Jak sprawić, aby nie bał się mówić o sobie i o swoich mocnych stronach? Jak budować poczucie własnej wartości i swoich możliwości?

Czytaj więcej

Matematyka bez kserówek

W pracy nauczyciela matematyki ważnym elementem jest dobór zadań na lekcję. Myślę, że nie ma nauczyciela, który korzysta wyłącznie z jednego podręcznika. Korzystamy z wielu książek, zbiorów, zeszytów ćwiczeń czy internetu. Jeżeli wybierzemy już z tych materiałów zadania, które chcemy wykonać na zajęciach, wielu z nas przystępuje do kserowania – niestety, tych „kserówek” bywa czasem dużo. Czy jest możliwość ograniczenia kserowania do minimum przy wykonaniu 100% zaplanowanych zadań na lekcję? Jak stworzyć kartę pracy dla ucznia online, którą można rozbudowywać o kolejne zadania bez konieczności tworzenia nowej karty? Czy można pozbyć się całkowicie kserowania?

Czytaj więcej

Działania pisemne inaczej – dzielenie

Uczniowie nie lubią dzielić. Przyczyn jest kilka. Jedną z nich jest brak umiejętności wykonywania działania mnożenia, inną jest brak umiejętności szacowania, a jeszcze inną zapis dzielenia pisemnego za pomocą słupka, który wymaga precyzji i estetyki. Czy możemy coś zmienić, aby uczniowie chętniej na naszych zajęciach dzielili pisemnie? Moją propozycją jest rezygnacja z tradycyjnego słupka do zapisu dzielenia pisemnego i zastąpienia go tabelką. W tym artykule opiszę algorytm dzielenia pisemnego w tabelce i postaram się zachęcić moich Czytelników do małej rewolucji na swoich lekcjach.

Czytaj więcej

Działania pisemne inaczej - mnożenie

W klasie czwartej uczeń utrwala sobie wiedzę o mnożeniu z klas 1–3, a także poznaje określenie „iloczyn”. Ćwiczenie mnożenia na małych liczbach dla jednych uczniów jest nudne, a dla części nadal stresujące. Część uczniów zna tabliczkę mnożenia, bo kazano nauczyć się jej na pamięć, część dodaje w pamięci, aby szybko podać wynik, a część nie potrafi obliczyć prostego mnożenia przez siebie dwóch dowolnych cyfr. Jak w tym momencie zainteresować uczniów mnożeniem tak, aby dla każdego było ciekawie?

Czytaj więcej

Odczarować sprawdziany – sposoby na…

Co zrobić, aby sprawdzian i kartkówka były przez uczniów wyczekiwane i nie budziły wśród nich strachu? Postaram się w tym artykule podać kilka moich propozycji, które wprowadziłem u siebie i działają.

Czytaj więcej

TALEBLAZER − pomysł na zastosowanie gry terenowej podczas lekcji matematyki

Jak stworzyć grę terenową i dostosować ją do swoich uczniów? W artykule otrzymają Państwo wskazówki, jak krok po kroku ją uruchomić oraz kody do dwóch gier gotowych do wykorzystania na zajęciach.

Czytaj więcej