Autor: Agata Szadowiak

Nauczyciel dyplomowany, od ponad 20 lat uczy głównie matematyki, ale również informatyki, etyki, filozofii, przedmiotów zawodowych w technikum logistycznym. Trenerka technik efektywnego uczenia się oraz fanka map myśli i myślenia wizualnego.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Planszówki na matematyce – propozycje gier, które zaciekawią uczniów

Minął już czas postanowień noworocznych, z których – mam nadzieję – kilka może udało się Wam zrealizować. Czy obraliście dobrą strategię? Czy przyjęliście realne założenia? A może postanowiliście zdać się na los szczęścia? Bez względu na to, jak podchodzicie do takich wyzwań, jest to doskonały przyczynek do podjęcia dyskusji na temat wykorzystania różnego rodzaju gier podczas lekcji matematyki. Jak widać, wyżej wskazane postanowienie noworoczne to rodzaj gry – podejmujemy wyzwanie, obieramy strategię, a na koniec wygrywamy lub nie. Myślę, że różnego rodzaju gry mogą być bardzo dobrym urozmaiceniem lekcji matematyki nie tylko w szkole podstawowej.

Czytaj więcej

Jak skutecznie prowadzić pracę w grupie? Przykładowe formy pracy

Uczniowie, którzy obecnie uczęszczają do szkoły, będą musieli w swoim życiu zawodowym wykazać się umiejętnościami, takimi jak kreatywność w rozwiązywaniu problemów, aktywne uczenie się czy umiejętność współpracy. Dlatego w szkole powinniśmy aranżować sytuacje edukacyjne sprzyjające kształtowaniu powyższych umiejętności. Praca zespołowa może wydatnie wpłynąć na podniesienie samooceny uczniów oraz poziom ich wiedzy i umiejętności. Jak w przemyślany sposób organizować pracę zespołową i przygotować uczniów do takiej formy pracy?

Czytaj więcej

Jak realizować innowacje na lekcjach matematyki. Praktyczne wskazówki

Większość osób uważa, że w szkole tylko uczniowie uczą się czy są oceniani. Nic bardziej mylnego. Również nauczyciele muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, zdobywać nowe kompetencje, zdawać bardziej i mniej oficjalne „egzaminy”. Zgodnie z prawem, każdy nauczyciel w szkole może zdobywać kolejne stopnie awansu zawodowego. Jak zatem realizować wymaganie dotyczące innowacji?

Czytaj więcej

Powtórka na początek roku szkolnego

Zaczynamy nowy rok szkolny. Po długim okresie nauki zdalnej i wakacjach uczniowie wracają do szkolnych ławek. Prawdopodobnie wielu nauczycieli zadaje sobie dziś pytanie: czy muszę, z moimi klasami, powtórzyć wszystko, co robiliśmy w poprzednim roku szkolnym? Czy opanowane zostały wszystkie umiejętności zawarte w podstawie programowej? Co uczniom sprawia trudność, a co jest dla nich proste?

Czytaj więcej

Lapbook i Leporello na matematyce

Jak wykorzystać myślenie wizualne na matematyce? Z jakich ciekawych form myślenia skorzystać, aby móc je zastosować na lekcji zarówno w szkole podstawowej, jak i w szkole średniej?

Czytaj więcej

Ostatnia powtórka przed egzaminem. Jak zwiększyć szansę ucznia na zdanie egzaminu?

Każdy uczy się inaczej i inaczej podchodzi do przygotowania się do egzaminu. Jak zatem pomóc uczniom, gdy czasu coraz mniej, a materiału do powtórki dużo? Jakie zadania są tzw. pewniakiem na egzaminie? W jaki sposób różnicować poziom wymagań, tak aby motywacja uczniów była na odpowiednim poziomie i nie zniechęcali się zbyt łatwymi czy zbyt trudnymi zadaniami?

Czytaj więcej

Jak wspomagać samodzielność uczniów w nauce?

Doświadczenia nauki zdalnej pokazały nam, że umiejętność samodzielnej nauki jest ważnym elementem w edukacji. Bardzo istotne są umiejętności czytania ze zrozumieniem, samodzielnego tworzenia notatek i kreatywnego rozwiązywania problemów. Jak zatem rozwijać je wśród uczniów?

Czytaj więcej

Gry i zabawy angażujące mózg na lekcji matematyki

Nieraz możemy spotkać się z sytuacją, gdy uczeń podczas lekcji buja w obłokach. Jest to sygnał dla nauczyciela, że to, co się dzieje w klasie, dla mózgu tego konkretnego ucznia jest mało atrakcyjne. Co możemy zaproponować uczniom, aby lekcje stały się ciekawsze (przynajmniej z punktu widzenia mózgu)? Jakie techniki zastosować na matematyce?

Czytaj więcej

Techniki sprzyjające uczeniu się,

Początek nowego roku szkolnego to dobry moment, aby przypomnieć sobie różne triki i sposoby wpływające na zwiększenie efektywności nauki. Nasz mózg jest bardzo potężny, warto więc wykorzystywać sprzyjające mu techniki. Na początek warto zaprezentować pięć prostych sposobów.

Czytaj więcej

Rysunek na lekcjach matematyki

Matematyka i sztuka bardzo często idą w parze. Dlatego proponuję, aby zacząć rysować na lekcjach matematyki. Nie potrzeba do tego wielkich zdolności. Nie chodzi przecież o tworzenie artystycznych rysunków, ale pamiętajmy również, że nie jest to zabronione. Po prostu każdy może rysować tak, jak umie.

Czytaj więcej

Notatki metodą Cornella

Jak notować podczas lekcji czy wykładów, aby notatki stały się naprawdę przydatne? I aby pozwoliły na skrócenie czasu potrzebnego na powtórzenie materiału nie tylko przed maturą, ale również przed klasówką? Oto kilka podstawowych zasad.

Czytaj więcej